Maakodu elektrisaaga esimene osa algas 2005. aastal avaldusega Eesti Energiale. Nende pakkumine tuli kärmesti – 700 000 krooni. Selle raha eest pakuti liitumist ja uut liini.

Sinnapaika asi tookord jäi, kuid mida jõulisemalt taastamistööd ette võeti, seda rohkem läks tarvis kõiksuguseid tööriistu, mis tarbivad elektrit. Esiteks muretseti bensiinigeneraator SMDO, võimsus kolm kilovatti.  Teine katse talu Eesti Energia vooluvõrku lülitada tehti 2007. aastal. Eesti Energia oli viisakas ja vastas kiiresti, ainult et nende püsiühenduse saamise hind oli kerkinud üle miljoni krooni. Sellist raha polnud võtta ja oli selge, et püsiühendust ei tule tallu kunagi.

Samas generaatori podin hakkas maaidülli tõsiselt häirima. Alguses võeti kasutusele kaks vana 95 Ah autoakut, mis generaatoriga täis laeti ja edaspidi valgusallikat toitsid. Nii sai vähemalt mõneks ajaks vaikus majja. Komplekti kuulusid nõukaaegne akulaadija Start ja moditud siinusega AC-DC inverter 12V–220V 800W. 

Päikeseenergia oli lahendus. Katusele kruviti alguses kaks 75-vatist päikesepaneeli, tuppa „elektrijaama“ paigaldati Solari kontroller ja inverter ning kahe vana aku kohale lohistati neli uut hirmrasket starterakut.  Hiljem paigaldati lisaks tuulik.

Täna on maakodu kevadel ja suvel elektriga enam-vähem kindlustatud, kuid sügisel - talvel peab generaator aegajalt lisa tootma. 

Süsteem

PV paneel: 3,93 kW

Tuulik: 0,75 kW

Vesijahutusega diiselgeneraator: 14 kW, 1500 rpm

Inverter-laadija: 5 kW

Akupank: 1700 Ah/24 V

Monitooring üle interneti